درباره ی محصولات

اهمیت وجود این محصولات

قرن حاضر را پیشاپیش قرن تکنولوژی مبتنی بر نور نامیدند. لیزر نقش مهمی در پیشرفت تکنولوژی به سوی استفاده از نور داشته است. امروزه شاهد قطعات و دستگاه های زیادی در اطرافمان هستیم که از نور و بخصوص نور لیزر در آن ها استفاده شده است. پروژکتورهای لیزری، فکس ها، چاپگر ها، ماوس ها، سی دی خوان ها، رایتر ها، بارکد ریدر ها، دستگاههای حکاکی و برش، متر ها و فاصله سنجها و … وسایلی هستند که با استفاده از تکنولوژی لیزر کیفیت و دقت بهتری پیدا کرده اند. ایده اصلی در طراحی و عرضه این مجموعه، تامین و ارائه قطعاتی است که افراد علاقمند به موضوع نور و لیزر بتوانند آزمایشها و پروژه هایی را برای شناخت پدیده های مربوط به نور و لیزر و آشنایی با کاربردهای آن انجام دهند. این مجموعه قطعات، یک کیت اپتیکی محسوب نمی شود ولی قطعاتی هستند که برای بسیاری از آزمایشهای مرتبط مورد نیاز است. با نصب آهنربا در قطعات قابلیت انتخاب موقعیت و یا کاربرد قطعه اتعطاف بیشتری خواهد داشت. دانش پژوهی که با این قطعات تحقیق می کند فرصت خوبی برای ابتکار و ارائه ایده های جدید خواهد داشت. برای بکارگیری بهتر این قطعات فرد با تکنیکها و روشهای علمی و آزمایشگاهی برای اجرای دقیق آزمایش و آماده شدن برای اجرای کارهای واقعی آشنا می شود.

خواص و آزمایشهای نوری لیزر و کاربردهای صنعتی آن
موضوعات پروژه ها در بحث های مختلف مربوط به نور و لیزر از قبیل: تداخل و مویره پیسه های لیزری، پراش از شیار و مانع و توری پراش و دیگر عوامل پراشی، بازتاب و بازتاب کلی، قطبش، رنگ و مباحث مرتبط، طیف و طیف سنجی، آشکارسازی نور، و موضوعات دیگر نور و لیزر می تواند باشد. کارگاه ها می توانند در راستای مباحث فوق باشد. کاربردهای لیزر غالبا بر اساس ویژگیهای لیزر مطرح می شود. ویژگیهای خاص لیزر عبارتند از: جهتمندی به معنای اینکه نور لیزر با واگرایی بسیار کم نسبت به نور معمولی منتشر می شود، تکفامی به معنای اینکه طول موج نور لیزر واحد و ثابت است، شدت بالا به معنای آنکه لیزر قابلیت داشتن شدت نور زیاد را بطور متمرکز در لکه کوچکی دارد و همدوسی به معنای آنکه نور لیزر بر خلاف نور معمولی با فاز منظم منتشر می شود. هرکدام از این ویژگی ها منشا کاربرهای متفاوتی برای لیزر است. برای ابتکار در بکارگیری هر چیزی از جمله لیزر باید از یکسو قابلیتهای لیزر را شناخت و از سوی دیگر باید با نیازها آشنا بود. البته لازمه ابتکار خوب نیز داشتن پایه علمی مناسب و همینطور فعالیت تحقیقاتی بر اساس اصول علمی است.
برخی کاربردهای لیزر
کاربردهایی که از جهتمندی نور لیزر استفاده می کنند از قبیل پروژکتور لیزری، دزدگیر لیزری، دیوار امنیتی، حسگرهای نوری، فاصله سنجی، شاقول لیزری، تراز لیزری، نشانگر لیزری، و دیگر کاربردها. کاربردهایی که از تکفامی نور لیزر استفاده می کنند از قبیل: پزشکی لیزری، برش لیزری، فلورسانس القایی، دمش لیزری، طیف سنجی و دیگر کاربردها. کاربردهایی که از همدوسی لیزر استفاده می کنند از قبیل تمام پدیده هایی که در آن تداخل مطرح است. و کاربرهایی که در آنها از شدت نور لیزر استفاده می شود از قبیل تله اندازی لیزری، حکاکی و برش لیزری و جراحی ها و دیگر کاربردهای لیزرهای پرتوان یا متمرکز.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *