فیلتر فلورسانت (FF)

مقدمه:

برخی مواد خاصیت فلورسانس دارند. این مواد را در طبیعت می بینیم و همینطور با شناخت از چگونگی عملکرد آنها به شکل وسیعی برای کابردهای مختلف از جمله لیزر این مواد به صورت آزمایشگاهی و صنعتی تولید می شوند. ویژگی اصلی این مواد آن است که با تاباندن نور مناسب می توانند نوری جدید به رنگ دیگر تولید و تابش کنند. مثلا موادی که در بعضی قسمتهای اسکناس یا اوراق بهادار دیگر گذاشته می شود و فقط با نور فرابنفش دیده می شوند از این نوع هستند. وقتی که نور لیزر سبز را به اجسام مختلف بتابانیم فقط نور سبز را می بینیم که با شدتهای مختلف عبور یا بازتاب می کند. این تغییر شدت بخاطر جذب نور سبز توسط آن جسم است. در صورتیکه وقتی این نور را به ماده فلورسانس مناسب بتابانیم، رنگ دیگری مثلا زرد یا نارنجی در طول موج بلند تر می بینیم. نور لیزر طیف باریکی دارد ولی طیف فلورسانس پهن است و در جهات دیگر نیز تابش دارد. پدیده فلورسانس را بشر از دیرباز مشاهده می کرده است ولی شناخت آن مربوط به قرن گذشته است. این پدیده به ترازهای چرخشی و ارتعاشی ملکولهای تشکیل دهنده جسم مربوط است.

نکاتی درباره فیلتر فلورسانس:

–       مواد مختلفی ممکن است خاصیت فلورسانس داشته باشند که با تاباندن نور لیزر به آنها شاید بتوانید برخی از آنها را شناسایی کنید.

–       این مواد ممکن است شفاف یا غیر شفاف باشند.

–       ماده فلورسانس به شرطی تابش فلورسانس می کند که نور به آن بتابد و در ناحیه طول موج آن نور جذب داشته باشد.

–       اغلب رنگهایی که در زندگی روزمره به آنها رنگ فسفری گفته می شود و جلوه خاصی دارند، واقعا فسفری نیستند و می توانند تابش فلورسانس داشته باشند.

–       تابش فلورسانس با قطع نور تحریک کنند، قطع می شود. ولی تابش فسفرسانس پس از قطع نور نیز به تابش خود ادامه می دهند مثل شب نما یا کرم شب تاب.

معرفی فیلتر فلورسانس موجود:

فیلتر فلورسانسی که در اختیار دارید از میان مواد مختلف برای تحریک با نور سبز لیزر انتخاب شده است. این فیلتر با نور محیط نیز تحریک می شود و با قراردادن در یک محیط روشن شاهد درخشانی لبه آن هستیم که همان تابش فلورسانس است.

 

ملاحظات استفاده:

–       این قطعه را می توانید در نگهدارنده قرار دهید و با تثبیت آن آزمایش انجام دهید.

–       از آنجا که جنس این فیلتر خش پذیر است حتما هنگامی که استفاده نمی کنید آنرا در بسته خود جا دهید.

–       به هیچوجه به سطح فیلتر دست نزنید.

–       برای پاک کردن از دستمال نرم استفاده کنید هرچند که تمیز نگه داشتن و عدم نیاز به پاک کردن بهترین پیشنهاد برای دوام قطعه است.

 

نمونه آزمایشهایی که از این قطعه استفاده می کند:

آزمایش طیف سنجی فلورسانس آزمایش جالبی است که دید خوبی از مواد فلورسانس می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *