عدسی همگرا (LE)

مقدمه:

عدسی همگرا به سه صورت تخت-کوژ، دو کوژ و کوژ-کاو  ساخته میشود. در این نوع عدسی، قسمت های انحنا دار بخشی از یک کره هستند و خطی که از مرکز این کره می گذرد محور اصلی عدسی را تشکیل می دهد. این عدسی پرتوهای تابیده به خود را همگرا می کند یعنی اگر یک دسته پرتو موازی به عدسی بتابانیم، پرتوها هنگام عبور از آن شکسته شده و در نقطه ای به نام کانون عدسی یکدیگر را قطع می کنند. کانون عدسی همگرا حقیقی است. به این عدسی، عدسی مثبت هم می گویند زیرا کانون و فاصله کانونی آن مثبت و حقیقی است. کانون حقیقی به این معنا است که کانون بعد از عدسی قرار دارد و در طرفی از عدسی است که در آن چشمه نور وجود ندارد.

ذره بین از جمله عدسی های همگرای متداول است که همه با آن سروکار داریم. علاوه بر این عدسی های همگرا به صورت تک یا مجموعه در سیستمهای تصویر ساز مثل دوربین عکاسی بکار می روند. عدسی های آزمایشگاهی هم ممکن است به صورت تک یا مجموعه عدسی بکار روند که غالبا برای جلوگیری از بازتاب ناخواسته، پوششی (معمولا به رنگ ارغوانی ملایم) روی آنها کشیده می شود. به همین علت، با اینکه این پوششها مقاوم هستند اما نباید سطح عدسی ها را مثل یک شیشه ساده پاک کرد و تمیز کردن آنها باید به نحوی باشد که به پوششها صدمه نزند.

 

عدسی همگرای موجود:

عدسی موجود صرفا یک ذره بین ساده است که برای نمایش بسیاری پدیده ها و آشنایی با ویژگیهای عدسی ها مناسب است. شما می توانید از عدسی های دیگر مثل عدسی عینک یا عدسی دوربین عکاسی نیز برای آزمایشها استفاده کنید. البته باید برای آزمایشها نگهدارنده مناسبی عدسی را مستقر کند.

 

ملاحظات استفاده:

–       چون نگهدارنده عدسی دارای آهنربا است در صورت داشتن هرگونه معذوریت احتیاط کنید.

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       عدسی را با دستمال نرم و به آرامی تمیز کنید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       هنگام تنظیم عدسی بهتر است آن را با دستمال  لمس کنید.

 

نمونه آزمایشهایی که از این قطعه استفاده می کند:

در آزمایشهایی که تصویر سازی یا متمرکز کزدن نور لازم باشد می توان از عدسی استفاده کرد. در مورد لیزر که نسبتا متمرکز است، می توان با کانونی کردن آن توسط عدسی به لکه خیلی ریزتری دست یافت که به علت افزایش زیاد چگالی انرژی کاربرد فراوانی در حکاکی و کاربردهای دیگر دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *