شیار (SL)

مقدمه:

منظور از شیار روزنه عمودی و خطی باریکی است که معمولا پهنای آن در حدود میکرومتر تا میلیمتر است و نوری که از آن عبور می کند پراشیده می شود. اگر نور از یک روزنه بزرگ عبور کند به سختی متوجه پراش می شویم و سایه ای از پنجره روی پرده ایجاد می کند ولی اگر با دقت به لبه ها نگاه کنیم در شرایط مناسب آثار پراش نور را می بینیم. این اثر جلوی یک مرز دقیق برای سایه را می گیرد و سایه نقش محوی پیدا می کند. حال اگر دو لبه به هم نزدیک شوند و پنجره به صورت یک شیار درآید این نقشهای پراش لبه در هم ادغام می شود و شاهد پدیده جالب پراش از شیار خواهیم بود که هرچه دو لبه به هم نزدیکتر شوند قسمت روشن روی پرده بر خلاف انتظار گسترده تر می شود و در دو طرف آن نوارهای تاریک و روشن دیده می شود.

 

نکاتی درباره شیار:

–       شیار باید پهنای کمی داشته باشد تا نقش پراش را نشان دهد.

–   لبه های شیار نقش زیادی در شکل نقش پراش دارند و برای بدست اوردن نقش منظم باید لبه ها خیلی دقیق و صاف و موازی یکدیگر باشند. غالبا از دو تیغ نو و سالم برای این منظور استفاده می شود و برای تنظیم فاصله بهترین ابزار استفاده از پراش نور است.

 

معرفی شیار موجود:

شیار موجود از دوتیغ که بطور موازی به فاصله کمی از هم قراردارند. این شیار ممکن است برای نماش اثر پهنای شیار بطور کاملا موازی درست نشده باشد و از بالا به پایین پهنا متفاوت باشد. در این صورت به هر قسمت از شیار که نور بتابد اثر پراش مربوط به آن پهنا دیده می شود.

 

ملاحظات استفاده:

–       قطعه را در معرض نور مستقیم خورشید و گرمای بیش از حد قرار ندهید.

–       به قطعه فشار نیاورید و به آن ضربه نزنید.

–       هنگام تابش لیزر روی قطعه مراقب باشید بازتاب آینه ای لیزر از سطح متوجه چشم شما نباشد.

 

نمونه آزمایشهایی که از این قطعه استفاده می کند:

در آزمایش های پراش از شیار استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *