آکواریوم (AQ)

مقدمه:

منظور از آکواریوم یک ظرف اب است که با اضافه کردن مواد پراکننده بتوانیم مسیر انتشار باریکه لیزر را در آن ببینیم. چنین وسیله ای امکان ردیابی باریکه لیزر را در آزمایشهای مختلف ایجاد می کند و مطالعه مسیر بهتر صورت می گیرد. در نمایهای لیزری نیز از آب و البته غالبا از هوا با دود یا بخار برای دیدن مسیر باریکه لیزر استفاده می شود.

یک نکته درباره آکواریوم:

–       شاید استفاده از بخار یا دود نیز از برخی جهات ساده تر از استفاده از آب باشد ولی با وجود ریسک ریختن آب در آزمایشها وجود دارد کنترل دیدن مسیر بایکه در آب ساده تر از موارد دیگر است.

 

معرفی آکواریوم موجود:

آکواریوم موجود یک ظرف پلاستیکی شفاف با بدنه تخت است که آب و مواد پراکننده در آن قرار می گیرد و در مسیر باریکه گذاشته می شود تا مسیر انتشار نور دیده شود.

 

ملاحظات استفاده:

–       از آنجا که درون ظرف آب ریخته می شود باید برای جلوگیری از صدمه زدن به قطعات دیگر و خیس شدن وسایل و امکانات دقت کرد.

–       مراقب بازتاب نور لیزر از سطح آکواریوم و آب باشید.

 

نمونه آزمایشهایی که از این قطعه استفاده می کند:

با مشاهده کسیر آب آزمایشهای جالبی می تواند طراحی شود. شکست از یک منشور یا عبور نور از یک عدسی و یا بازتاب از یک اینه وقتی که از آب می گذرد و مسیر نور دیده می شود جلوه دیگری دارد. همچنین در آزمایشهایی که ضریب شکست محلول اثر دارد مثل بازتاب کلی، شکست نور، غلظت سنجی، استفاده از توری پراش و غیره آکواریوم کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *